AktualnościGaleria za SzafąSpis wystawWystawy

Zenon Harasym | Niekończący się spektakl – wernisaż

Związek Polskich Artystów Fotografików
Okręg Dolnośląski

Galeria Fotografii ZPAF
Św. Marcina 4, Wrocław

Zenon Harasym Niekończący się spektakl

wystawa: 24.03–23.04.2023 r.
wernisaż: 23.03.2023 r., godz. 18.00

Wystawa będzie dostępna od 25 marca do 22 kwietnia br. we wtorki i soboty (z wyjątkiem Wielkiej Soboty – 8 kwietnia) w godz.15–18.

Niekończący się spektakl

Świat jest teatrem, aktorami ludzie,
Którzy kolejno wchodzą i znikają
Każdy tam aktor niejedną gra rolę.

William Szekspir Jak wam się podoba

Parafrazując słowa Williama Szekspira, to ulice tworzą setki teatralnych scen, na których jednocześnie trwa niekończący się spektakl – spektakl życia. Na nich ujawniają się codzienne relacje i postawy międzyludzkie, zbiorowości i indywidualności, mniejsze lub większe emocje, agresja i przyjaźń, radości i smutki, uśmiechy i gesty. Aktorami jesteśmy wszyscy, i wszyscy w tym widowisku bierzemy udział, czynny lub bierny. Fotograf przede wszystkim jest obserwatorem, ale też wizualnym narratorem, który stara się zarejestrować, utrwalić zdarzenia i niezwykłe postacie, obrazy wywołujące jego emocje i subiektywną reakcję tak, aby potem zapoznać z nimi innych widzów. To wszystko składa się na street photography, fotografię uliczną. Fotografia uliczna nie jest fotoreportażem podporządkowanym wybranemu wydarzeniu czy, jak fotografia dokumentalna dokładnie określonemu zadaniu. Zawiera w prawdzie cechy fotografii reportażowej i dokumentalnej, ale jest emocjonalnym, spontanicznie wykonanym kadrem… Voyeurystyczny charakter prezentowanych zdjęć wynika z „kultury ciekawości” fotografa, którego Susan Sontag określa jako „fotografa-podglądacza”: Fotograf to uzbrojony w aparat samotny spacerowicz, który bada teren, skrada się, przemierza miejskie piekło: to przechodzień-podglądacz odkrywający miasto jako krajobraz ponętnych skrajności.

Fragment „Wprowadzenia” do książki Zenona Harasyma Niekończący się spektakl.

Zenon Harasym ukończył Politechnikę Wrocławską w 1964 roku, a w 1976 roku doktoryzował się w Instytucie Metrologii Elektrycznej. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików od 1978 roku. Brał udział w ponad 320 wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą uzyskując liczne nagrody. W dorobku artystycznym ma 64 wystawy indywidualne. Jego prace znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Muzeum Fotografii w Krakowie. Biografię opublikowano w Encyklopedie Internationale des Photographes de 1839 a nos jours – CD-ROM. Ed. Ides Et Calendes. Neuchatel (Szwajcaria) – 1997, Antologii Fotografii Polskiej 1839–1989 – Lucrum – Bielsko-Biała – 1999, Słowniku Biograficznym Fotografów Polskich 1846–2006 – ZPAF, Warszawa 2008 oraz https://pl.wikipedia.org/wiki/Zenon_Harasym. Jest członkiem Stowarzyszenia Historyków Fotografii oraz autorem i współautorem szeregu książek z historii fotografii i poradników dla kolekcjonerów fotografii. W 2017 roku został wyróżniony Honorową Złotą Odznaką Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego.

Zdjęcia z wernisażu: Grzegorz Kosmala, Krzysztof Kowalski, Stanisław Kulawiak, Przemek Piwowar

error: