AktualnościGaleria za SzafąSpis wystawWystawy

Zdzisław Dados – Materia – Energia – Światło – Galeria Za Szafą

By 1 września 201230 kwietnia, 2021No Comments

Związek Polskich Artystów Fotografików, Okręg Dolnośląski

Zdzisław Dados – Materia – Energia – Światło – Galeria Za Szafą – wystawa

wystawa: 3-30.09.2012 r.

Galeria Za szafą
Wrocław, ul. Św. Marcina 4

Fotografia dzięki światłu rejestruje materie. Ale czy na pewno? Materia, czyli to wszystko, co nas otacza nie jest tym, czym się wydaje. Można ją określić oporem wobec ruchu, bezwładnością lub masą. Jest pusta, bo składa się z pustej przestrzeni, która osiąga ponad 99,9% objętości. Jeśli przyjąć, że jądro atomu jest wielkości piłki golfowej, to atom jest większy niż stadion narodowy, a elektrony jak komary latają gdzieś pod kopułą. Masa zwykłej materii skupiona w jądrze jest przejawem energii bardziej podstawowych składników, które same masy nie posiadają lub posiadają nieznaczną. Dzięki naszym zmysłom wzroku i percepcji mózgu obserwujemy piękno materii tego świata, niezwykłe formy, bajeczne kolory, pełną harmonię. Eleganckie, symetryczne równania opisują wszechświat, który wibruje jak muzyka Bacha.
Nie wyznaję zasady antropicznej, uważam wszechświat jaki jest za dzieło przypadku. Cieszmy się więc przypadkowym pięknem tego świata. A może ten przypadek to po prostu subtelny porządek, powstały z chaosu? Chyba tak!
Jako artysta uważam, że piękno i harmonia są w sztuce najważniejsze. Jako fotograf rejestruję piękno materii, chwytam ulotne chwile i utrwalam niezwykłe kształty. Fotografia jest dla mnie stemplem czasu zaistniałego zdarzenia w określonej fizycznej przestrzeni. Pomaga mi lepiej obserwować świat.
Zdzisław Dados

error: