AktualnościWystawy

Zapis Koksownia – Andrzej Rutyna

By 11 maja 202422 maja, 2024No Comments

Zapraszamy na wystawę

Zapis Koksownia – Andrzej Rutyna

Wernisaż: 18.05.2024 r., godz. 17.00

Multimedialnej Galerii Obrazu
ul. Piotra Wysockiego 29, Wałbrzych

 

„Zapis Koksownia” przywołuje realia polskiej przemysłowej rzeczywistości z okresu PRL, ukazując klimat tamtych czasów poprzez pryzmat przemysłowej infrastruktury i ludzkich zmagań.

To nie tylko retrospekcja, ale także wnikliwa wizja ciężkiej pracy i atmosfery tamtych czasów. Każde zdjęcie na wystawie oddaje unikalne detale, pobudzając wyobraźnię i odczucia widza – od potu na czole robotnika po skrzypienie wysłużonych drzwi. Obrazy te przemawiają do nas przez wszystkie zmysły, zapraszając do refleksji nad historią i wspomnieniami tamtych dni.

„Po zniesieniu stanu wojennego, w połowie 1983 roku postanowiłem zrealizować swoje plany przystąpienia do Związku Polskich Artystów Fotografików. Obserwując wtedy wałbrzyski ponury pejzaż z jego dymami, zainteresowałem się Koksownią Mieszko, uruchomioną jeszcze w 1906 roku. Wtedy zapadła decyzja, że mój zestaw do ZPAF będzie zawierał fotografie z tego właśnie miejsca.” – wspomina Andrzej Rutyna.

Andrzej Rutyna – Wrocławianin, urodzony w 1947 roku. Fotografią zainteresował się w latach 70 ubiegłego wieku. Rozwijając swoją pasję, w latach 1979–1989 prowadził Wałbrzyską Galerię Fotografii. Od 1985 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików, a od roku 2006 – 2023 r. pełnił funkcję prezesa Okręgu Dolnośląskiego tej organizacji. Pracował jako pedagog w dziedzinie fotografii, w Społecznym Liceum Sztuk Plastycznych ALA we Wrocławiu – wcześniej we Wrocławskich Szkołach Fotograficznych AFA (w latach 2000–2001), w PPSF PHO-BOS (do 2002) oraz ASPPiFA Abrys (od 2002). Za swoje doniosłe osiągnięcia otrzymał odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”.

W 1979 roku przeniósł się z Wrocławia do Wałbrzycha. Działalność fotograficzną rozpoczął więc w nowym dla niego środowisku. Spotkał tu wielu pasjonatów fotografii zrzeszonych w różnych klubach i sekcjach fotograficznych. Za namową i wsparciem Alka Ziółkowskiego i Wojtka Stańczaka podjął pracę w Wojewódzkim Domu Kultury gdzie został zatrudniony na stanowisku głównego Instruktora fotografii w WDK. Następnie zaproponowano mu poprowadzenie Wałbrzyskiej Galerii Fotografii podczas 10 letniej pracy zorganizował ponad 100 wystaw.

Dołączcie do nas 18 maja, aby przeżyć tę niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni, ukazującą niezapomnianą historię poprzez obiektyw Andrzeja Rutyny.

 

 

error: