PleneryWystawy

Wobec Miejsca i Czasu IV – Zamek Czocha – wystawa poplenerowa – WST Katowice

By 14 maja 20149 sierpnia, 2021No Comments

Wobec miejsca i czasu… IV
Świadomość, przemiany, rzeczywistość

Poplenerowa wystawa fotografii Okręgu Dolnośląskiego ZPAF

Plener: Zamek Czocha, 27-29.09.2013 r.

Wystawa:
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach
Galeria Wydziału Mediów, Aktorstwa i Reżyserii w Zabrzu
Zabrze, ul. Park Hutniczy 3-5

Wernisaż: 13.05.2014 r., godz. 18.30
Wystawa: 14.05-15.06.2014 r.

Kuratorzy wystawy:
Andrzej Dudek-Dürer
Janusz Musiał

Organizatorzy: Okręg Dolnośląski ZPAF, Muzeum Miejskie Arsenał Wrocław
Mecenat: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Uczestnicy wystawy:
Czesław CHWISZCZUK, Andrzej DUDEK- DÜRER, Tomasz FRONCKIEWICZ, Ewa GNUS, Barbara GÓRNIAK, Waldemar GRZELAK, Roman HLAWACZ, Ryszard KARCZMARSKI, Ryszard KOPCZYŃSKI, Jarosław MAJCHER, Marek MARUSZAK, Janusz MUSIAŁ, Piotr Maciej NOWAK, Jerzy PIĄTEK, Wacław ROPIECKI, Andrzej RUTYNA, Krzysztof SAJ, Zdzisław SŁOMSKI, Marek WESOŁOWSKI, Marzena WESOŁOWSKA, Rafał WARZECHA, Iwona WOJTYCZA -FRONCKIEWICZ, Waldemar ZIELIŃSKI.

23 twórców z Polski było uczestnikami IV edycji pleneru Wobec Miejsca i Czasu w Zamku Czocha- Artyści w pełen inwencji i kreacyjny sposób zainspirowany niezwykłym miejscem, zrealizowali swoje prace. Idea pleneru zainicjowana przez Andrzeja Dudka-Dürera to stworzenie platformy dla twórców o różnych postawach i orientacjach artystycznych, wymiana doświadczeń, konfrontacja filozofii życia i twórczości, konfrontacja różnych podejść do techniki i technologii, metod pracy i działań. Wobec Miejsca i Czasu IV – ŚWIADOMOŚĆ, PRZEMIANY, RZECZYWISTOŚĆ to idea przewodnia pleneru. Miejsce i czas, w ważny sposób wpływa na człowieka, a na twórcę w szczególności. Kreator znajdujący się TU I TERAZ w subiektywny sposób dokonuje refleksji nad otaczający światami. Podtytuł pleneru ŚWIADOMOŚĆ, PRZEMIANY, RZECZYWISTOŚĆ to kategoria związana z analitycznym podejściem do rzeczywistości, uświadomieniem ciągłego procesu przemiany i efektów wynikających z transformacji, zastanowieniem nad podmiotowością doświadczenia miejsca i czasu, analizą postrzegania jak i indywidualnej wizualizacji. Odnalezieniem, w kontekście tego szczególnego miejsca i czasu indywidualnego subiektywnego obrazu rzeczywistości.
Andrzej Dudek-Dürer

Efektem pleneru jest wystawa pokazująca ponad 60 prac artystów. W ramach pleneru odbyły się również otwarte warsztaty fotograficzne, każdy z uczestniczących twórców przedstawił dorobek twórczy oraz założenia teoretyczne twórczości. Gośćmi pleneru byli krytycy Andrzej Saj i Adam Sobota, którzy przedstawili wykłady odnoszące się do idei pleneru.

Zdjęcia z wernisażu: Stanisław Michalski

error: