AktualnościPozostałe

Stefan Arczyński [*] 1916-2022

By 29 sierpnia 20226 września, 2022No Comments

Pogrzeb Stefana Arczyńskiego
– piątek 2 września, g. 10,
cmentarz Św. Wawrzyńca, ul. Bujwida, Wrocław.

Sierpień 2022 roku jest dla naszego Związku szczególnie tragiczny. Tak niedawno odeszła od nas Natalia Lach-Lachowicz, a dziś przyszło nam mierzyć się z kolejną wielką stratą.

28 sierpnia 2022 roku w wieku 106 lat zmarł Stefan Arczyński – Honorowy Członek ZPAF, wybitny artysta. Pozostaje w nas wdzięczność za Jego długie, twórcze życie, za kilkadziesiąt lat wielkiej pasji do fotografii, za Jego dorobek, ale także za to, że był dla nas inspiracją i drogowskazem. Podziwiamy Jego sztukę.

Stefan Arczyński urodził się w Essen w czasie I Wojny Światowej w rodzinie polskich emigrantów. Po II Wojnie Światowej zamieszkał w Kamiennej Górze. W roku 1950 swoje losy związał z Wrocławiem. Został przyjęty do ZPAF-u w 1951 r.  Szczególną uwagę w swojej twórczości poświęcił Wrocławiowi. Fotograficzne utrwalanie przeobrażeń miasta po 1945 roku stanowi dziś bezcenny dokument. Jest autorem setek tysięcy zdjęć dotyczących historii, kultury i sztuki Wrocławia, Dolnego Śląska, Polski. Jego liczne podróże po świecie zaowocowały bogatym archiwum. Specjalizował się również w fotografii teatralnej. Prace Stefana Arczyńskiego były publikowane w prestiżowych wydawnictwach i albumach, a  niezliczone wystawy krajowe i zagraniczne są potwierdzeniem mistrzowskiego warsztatu.

Jego dokonania artystyczne zostały uhonorowane  najwyższymi nagrodami, m.in.: Nagrodą Miasta Wrocławia w 1959 i w 2000 r., Nagrodą  Kulturalną Śląska Kraju Związkowego Dolnej Saksonii w 1992 r., Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis w 2006 r., Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis w 2011 r., Złotą Odznaką Honorową „Wrocław z wdzięcznością Wratislavia Grato Animo” w 2021 r.

Rodzinie i Bliskim Stefana Arczyńskiego składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Zarząd oraz członkowie Okręgu Dolnośląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików.

Zdjęcie: Przemek Piwowar, Wrocław 2012

error: