AktualnościPozostałeWystawy

Stanisław Kulawiak – Portfolio. Fotografie z lat 1974-2021 – FOTO-GEN – wystawa

By 6 marca 20228 kwietnia, 2022No Comments

Portfolio. Fotografie z lat 1974-2021

wystawa: 11 marca – 30 kwietnia 2022 r.
wernisaż: 11.03.2022 r., godz. 18.00

Galeria FOTO-GEN Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
pl. bpa Nankiera 8, 50-140 Wrocław

Kierownik galerii: Paweł Bąkowski,
Kurator wystawy: Adam Sobota
Projekt katalogu i druków do wystawy: Agata Szuba

W swojej twórczości fotograficznej artysta wypracował strategię, w której połączył pasję dokumentowania życia społecznego w Polsce z utrwalaniem etosu relacji rodzinnych, jak też z badaniem medialnej specyfiki fotografii. Eksperymenty z formą przekazu przeprowadzał w okresie studiów na AGH w Krakowie, gdy założył grupę twórczą SEM (1976-1981), z którą realizował fotograficzne instalacje w przestrzeni publicznej poświęcone problemom PRL-owskiej codzienności oraz ekologii. Po 1981 roku powrócił w rodzinne strony do Ostrzeszowa i kontynuował – trwające już obecnie pół wieku – dokumentowanie charakterystycznych zjawisk życia społecznego w kraju. Szczególną uwagę poświęcał przy tym funkcjonowaniu własnej rodziny i środowiska, w którym wzrastał. Po okresie studenckim zdecydował się pozostać przy klasycznych zasadach tworzenia i prezentacji swoich prac. Ich dokumentalny walor idzie w parze z głęboko przemyślaną stroną formalną, przez co ich sens nie zamyka się w kategorii fotoreportażu. Autor dostrzega wieloznaczność i uniwersalność różnych zjawisk, a nawet powołuje się na pojęcie symetrii jako ogólnej reguły postrzegania i poznawania świata. Wpisuje się tym samym w najpowszechniej ceniony nurt fotografii, gdzie osobista interpretacja i obiektywne uwarunkowania wzajemnie wspierają swoje racje.
Adam Sobota

Stanisław Kulawiak, rocznik 1954. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej w Bobrownikach i Liceum Ogólnokształcącego w Ostrzeszowie w latach 1973–1979 studiował na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Elektroniki AGH w Krakowie. Fotografią zajmuje się od roku 1974, najpierw prowadził Studencką Agencję Fotograficzną, a dwa lata później wspólnie z przyjaciółmi założył Grupę Twórczą SEM i Jaszczurową Galerię Fotografii. W roku 1980 został członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 1983–1989 współpracował z Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, a w okresie 1993–1999 pracował dla firmy Country Line w Niemczech. Od 1999 roku jest współwłaścicielem Oficyny Wydawniczej Kulawiak w Ostrzeszowie. W latach 2010–2021 był prezesem Stowarzyszenia Regionalny Ośrodek Dokumentacji WIEŻA 1916. Od 2014 do 2021 roku jako wiceprezes ds. artystycznych Okręgu Dolnośląskiego ZPAF organizował wystawy okręgowe oraz w Galerii Za Szafą, od 2017 roku jest członkiem Rady Artystycznej ZPAF w Warszawie. Autor wielu wystaw i publikacji, interesuje się edytorstwem i drukiem.

W Galerii Foto-Gen we Wrocławiu prezentowane są fragmenty wszystkich tematów tworzących wystawę: Uśmiech na niedzielę, Pejzaże prawie symetryczne, Na peryferiach PRL, Relacje uliczne i Kody asymetryczne. Natomiast w pozostałych miejscach ekspozycji wystawy w 2022 roku (GSW w Ostrowie Wielkopolskim, Galeria Patio AHE w Łodzi, BWA w Kielcach, Miasto Ogrodów w Katowicach, ZPAF Gallery w Krakowie, Stara Galeria ZPAF w Warszawie) pokazane będą różnorodne konfiguracje tematyczne.

Patroni medialni: miesięcznik Odra, DOKiS.pl, Rita Baum, Wroclife, Pismo Artystyczne Format, Sztuka i Dokumentacja, TuWroclaw.com, foto-info.pl
Projekt współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wystawa zrealizowana w ramach obchodów 75-lecia Związku Polskich Artystów Fotografików.

error: