AktualnościGaleria za Szafą

Rafał Warzecha – Moje maski – wernisaż

By 27 września 20149 marca, 2021No Comments

Związek Polskich Artystów Fotografików, Okręg Dolnośląski

Rafał Warzecha – Moje maski 

wystawa: 26.09-19.10.2014 r.
wernisaż: 26.09.2014 r.

Galeria Za szafą
Wrocław, ul. Św. Marcina 4

O technice

ALBUMAT – Baron Arthur Von Hübl (1852–1932) w 1895 roku opublikował formułę specjalnego procesu albuminowego, dzięki któremu można otrzymać „szlachetną” matową powierzchnię odbitki na papierach o różnej fakturze i gramaturze. Ww. efekt uzyskuje się przez dodanie do tradycyjnej emulsji albuminowej substancji matującej. Matową albuminę stosowano w przeszłości przede wszystkim do wykonywania fotografii portretowej, gdyż naśladowała efekt o wiele droższej techniki pigmentowej (carbo). Popularność albumatu ograniczyła się jedynie do rynku niemieckiego, gdyż w tym czasie rozwinięta była już technologia materiałów fotograficznych z zastosowaniem emulsji żelatynowej, którą również można było matowić przez dodanie tych samych substancji matujących. Inne spotykane nazwy tej techniki to: albumina-mat, alboidin i albumon.

O projekcje Moje Maski

Bazą dla projektu „Moje Maski” są autoportret, które zostały wykonane gdy Rafał Warzecha po raz pierwszy zetkną się i zafascynował fotografią od strony twórcy. Po 24 latach te jeszcze nie w pełni świadomie wykonane autoportrety zostały skompilowane przez autora z innymi fotografiami i autoportretami wykonanymi współcześnie. Dzięki temu zabiegowi powstał wizerunek osoby młodej i dojrzałej jednocześnie. Przenikanie się nałożonych na siebie, pozornie niestarannie, fotografii z pozostawieniem widocznych śladów ingerencji w obraz obnaża naturę „maski”, człowieka, autora…

Zasłaniamy swe twarze maskami aby grać setki ról w teatrze zwanym życie. Skrywamy oblicze, aby ukrywać/oszczędzać swoje prawdziwe uczucia tak jakby były kapitałem, który nie rozsądnie wydatkowany może się wyczerpać, a umiejętnie lokowany przyniesie pokaźny zysk. Zamaskowani czujemy się silniejsi w konfrontacjach z innymi, a zaatakowani bronimy się maską jak tarczą. Gramy swoje role dobrze z każdym dniem lepiej i coraz sprawniej, zmieniamy oblicza jak aktorzy w teatrze antycznym, którym wystarczył szybki półobrót do zmiany charakteru. Przyzwyczajeni do swoich masek nie przestajemy grać swych ról nawet wtedy gdy zostajemy sami i dalej kreujemy postać bohatera, którym chcemy być.

Rafał Warzecha
Fotograf i wykładowca, ośrodkami jego największej aktywność zawodowej są Wrocław i Warszawa. Absolwent Wyższego Studium Fotografii w Jeleniej Górze i wydziału artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Pracę twórczą rozpoczną w 2000 roku, a dydaktyczną w 2003 roku prowadząc autorskie warsztaty. W 2007 roku rozpoczął pracę jak wykładowca Wyższego Studium Fotografii w Warszawie. Od 2008 roku współpracuje z Akademią Profesjonalnej Fotografii we Wrocławiu gdzie prowadzi zajęcia z różnych zakresów fotografii. Prowadzi zajęcia warsztatowe w ramach projektu Polska Szkoła Tradycyjnej Fotografii. W 2011 roku rozpoczął studia doktoranckie na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Podczas swojej działalności artystyczno-dydaktycznej był wielokrotnie zapraszany i prowadził prelekcje, spotkania autorskie oraz pracownie procesów dawnych technik fotograficznych m.in: na ASP w Warszawie i Wrocławiu, w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, w Fotoklubie RP, w ZPAF, na Uniwersytecie Warszawskim i Zielonogórskim oraz w wielu innych placówkach edukacyjnych i kulturalnych. Współpracuje z Fotoklubem Rzeczypospolitej Polskiej. Członek ZPAF, nr legitymacji 1111.

Wystawy:
TRZY MIASTA ŚWIETNOŚĆ UTRACONA – indywidualna wystawa w Muzeum Tkactwa Dolnośląskiego w Kamiennej Górze, Polska 2002
ŻYCIE NA POGRANICZU – wspólna wystawa w Muzeum Tkactwa Dolnośląskiego w Kamiennej Górze, Polska 2002
ŻYCIE NA POGRANICZU – wspólna wystawa Muzeum w Žacléřu, Republika Czeska 2003
POCZTÓWKI Z KOŃCA ŚWIATA – indywidualna wystawa w Galerii Korytarz, Jelenia Góra, Polska 2006
MASKI – indywidualna wystawa w Galerii Korytarz, Jelenia Góra, Polska 2006
DYLEMATY NAJNOWSZEGO PIKTORIALIZMU POLSKIEGO – wspólna wystawa w Muzeum Regionalnym w Chojnowie, Polska 2007
Udział w festiwalu WROCŁAW PODWODNY – Polska 2008 i 2009
„SZLACHETNA INICJATYWA” – wspólna wystawa Galeria Obok ZPAF w Warszawie, 2009
WOBEC MIEJSCA I CZASU… III TOŻSAMOŚĆ SUBIEKTYWNA – wystawa poplenerowa Okręgu Dolnośląskiego ZPAF w wielu miastach Polski 2012
3, 2, 1 … START! – wystawa zbiorowa doktorantów ASP w Warszawie, 2013
WOBEC MIEJSCA I CZASU… IV ŚWIADOMOŚĆ, PRZEMIANY, RZECZYWISTOŚĆ – wystawa poplenerowa Okręgu Dolnośląskiego ZPAF w wielu miastach Polski 2013/2014
IDEA – MATERIA INNY POTENCJAŁ FOTOGRAFII – wystawa Okręgu Dolnośląskiego ZPAF Polski 2014
Uczestnictwo w Galerii Kontakt od 2003 roku wspólne wystawy w miastach euroregionu Nysa

Zdjęcia z wernisażu: Krzysztof Kowalski

error: