AktualnościPozostałe

Natalia Lach-Lachowicz [*] 1937-2022

By 18 sierpnia 202229 sierpnia, 2022No Comments

Dzień 12 sierpnia 2022 roku, w którym zmarła nasza Koleżanka, Natalia Lach-Lachowicz – honorowa Członkini Związku Polskich Artystów Fotografików zapisujemy ogromną stratą, pustką i żalem. Ten wieki ból łączymy z dumą, ponieważ w naszych szeregach działała artystka światowego formatu.

 

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 19 sierpnia 2022 r. (piątek) o godz.14.00 w kaplicy na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu. Decyzją Prezydenta Wrocławia pochówek będzie miał miejsce w kwaterze na Polu Osób Zasłużonych.

 

Natalia Lach-Lachowicz – Dama Fotografii Polskiej – zajmuje miejsce szczególne wśród wybitnych osobowości świata sztuki. Dzieło Jej życia zapisało się w historii znaczącymi kartami. Należy do najważniejszych artystek XX i XXI wieku.

Natalia Lach-Lachowicz w latach 1957-1963 studiowała w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu uzyskując dyplom w specjalności szkła artystycznego. Od czasów studiów zajmowała się również fotografią. W 1964 roku została przyjęta do Związku Polskich Artystów Fotografików. Wspólnie z Andrzejem Lachowiczem, Zbigniewem Dłubakiem i Antonim Dzieduszyckim tworzyła Galerię PERFAMO we Wrocławiu. Działająca pod pseudonimem Natalia LL, nieprzerwanie przez  ponad sześć dekad realizowała swoją twórczość poprzez fotografię, performance, rysunek, grafikę, malarstwo, rzeźbę, instalację, wideo. Uważana jest za jedną z najważniejszych postaci polskiego nurtu konceptualizmu i neoawangardy. Na jej dorobek twórczy składa się kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w kraju i na świecie, udział w niezliczonych wystawach  zbiorowych oraz liczne teksty o sztuce. W latach 2004-2014 była profesorem ASP w Poznaniu.

Została uhonorowana odznaczeniami i wyróżnieniami – w 2007 roku Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, w 2011 roku Nagrodą Marszałka Województwa Dolnośląskiego, w 2013 roku Nagrodą im. Katarzyny Kobro, a w 2022 roku otrzymała tytuł Doktora Honoris Causa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Rodzinie, Bliskim i Przyjaciołom Natalii Lach-Lachowicz składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Zarząd oraz członkowie Okręgu Dolnośląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików.

error: