Galeria za SzafąSpis wystawWystawy

Monika Cichoszewska – Zanurzenia

By 1 września 20233 października, 2023No Comments

Zapraszamy na wystawę

Monika Cichoszewska / Zanurzenia

wernisaż: 14.09.2023, godz. 18.00
wystawa: 07–30.09.2023 / czw-pt: 14.00-18.00 / so: 12.00-16.00

Galeria Fotografii ZPAF
ul. Św. Marcina 4, Wrocław

Wydarzenie na Facebooku

Kiedy te zanurzenia się zdarzyły? Nie dziś. Obrazy wykonane metodą mokrego kolodionu, ambrotypy, w których specjalizuje się autorka, były powszechnie używane sto sześćdziesiąt i pięćdziesiąt lat temu. Monika Cichoszewska wyjaśnia: „to osobisty cykl ambrotypów wykonanych na przeźroczystych płytach szklanych – w wyjątkowej, manualno-chemicznej technice mokrego kolodionu, pochodzącej z drugiej połowy XIX wieku – na których powierzchni obraz tworzony jest przez błyszczące, metaliczne srebro”.
Sama technika odsyła nas do przeszłości. A może te zanurzenia dopiero się zdarzą? Może zabierzesz któryś obraz ze sobą po wyjściu z galerii? Może przypomnisz sobie o nim za jakiś czas?
Świat „Zanurzeń” nie ma konkretnego „tu i teraz”. Pozbawiony geografii oraz daty jawi się po prostu jako wizja z kiedyś. Trudno czasem określić, co dokładnie dzieje się w tych zdjęciach. Wszystko zatem zależy od patrzącej i patrzącego. Od Ciebie i mnie. Co widzimy, co przeczuwamy, czego się domyślamy i co czujemy. Każda odpowiedź jest dobra.

Joanna Kinowska

Monika Cichoszewska
Fotografuje wielkoformatowymi aparatami oraz camera obscura. Szczególne miejsce w sferze jej zainteresowań́ zajmuje technika Ambrotypii, którą wybrała jako medium przekazu artystycznego. Laureatka DEBUTS 2017, „Wystaw się” 2021 CSW Toruń, Vintage Grand Prix 2023.
Brała udział w wystawie w Lille w Galerii Maison de la Photographie, a jej prace były wystawiane na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Francji, Portugalii, USA, Portugalii i Hiszpanii, a między innymi w VI Piotrkowskim Biennale Sztuki, XII Biennale Fotografii Górskiej, Festiwalu OFFO, Festiwalu Fotografii Plener, Instytucie Cybernetyki Sztuki, w „Kontaktach” BWA Jelenia Góra.

error: