AktualnościWystawy

Marek Szyryk – Credo

Zapraszamy na wystawę

Credo – Marek Szyryk

Wernisaż: 18.05.2024 r., godz. 17.00

Galerii Korytarz
ul. Bankowa 28/30, Jelenia Góra

 

CREDO

Uwalniam się od przymusu wypowiadania się „po coś”. Jestem czystą emanacją przyjemności fotograficznego widzenia, inicjującego procesy myślowe.

Oto fotografia z głębi mnie. Nie ma tu potrzeby analizowania i interpretowania.
Istotne są moje emocje utkane z dotychczasowych doświadczeń.

Moim głównym kompasem jest intuicja.

Zdaje się, że widziałem te obrazy już wcześniej – w mojej głowie. Teraz rozpoznaję je – mijając na swojej drodze i zapisując potwierdzam ich istnienie. Nie są i nie muszą być ”ładne”, czy obiektywnie estetyczne. Mają jedno zadanie: samodzielnie istnieć.

Do powstania takiej fotografii potrzebuję Drogi.

Osadzony w przestrzeni jestem uważny i otwarty na sygnały płynące z miejsca. Dzięki temu, bycie fotografem, daje mi wyjątkową przyjemność wchodzenia i głębszego doświadczania rzeczywistości.
Rejestruję, ale i nie unikam subiektywnej interpretacji, wciąż zadając sobie pytanie: czy to ma być obraz wyłącznie dla mnie, czy dla innych?

Fotografie są stanami moich emocji, ale również szerokiej postawy estetycznej wobec
rzeczywistości i tego medium.

Wiem, że jestem fotografem i wiem, jak działa i jak zmienia się to medium.

Nie szukam już niczego innego – chcę tylko pokazywać fotografie, które mówią o fotografii.

Bycie fotografem pozwala mi zrozumieć siebie samego.

 

Marek Szyryk, urodzony w 1966 r. w Niemodlinie. Mieszka i tworzy w Łodzi.

Jest wykładowcą akademickim, profesorem zwyczajnym, a ostatnio prorektorem Szkoły Filmowej w Łodzi. Organizował wiele wystaw studenckich. Prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Jego droga fotografii nosi cechy starego rzemiosła, w którym artysta nie tylko tworzył przedmioty, ale również dzięki sztuce doskonalił swoją osobowość. Często odwołuje się do japońskiej poezji haiku poprzez odkrywanie tego, co ulotne, przemijające, kruche, a zarazem odwieczne i piękne. Będąc otwarty na współczesny język fotografii podążą różnymi ścieżkami fotograficznymi ciesząc się tą wędrówką. Autor tomików haiku oraz książek „Dotykając kolodionu” i „Ćwiczenia z patrzenia”. Od blisko ćwierćwiecza członek ZPAF…

 

 

 

error: