Galeria za SzafąSpis wystawWystawy

Jan Mikołajek – Przekształcenia i relacje

By 26 września 20234 listopada, 2023No Comments

Zapraszamy na wystawę

Jan Mikołajek / Przekształcenia i relacje

wernisaż: 5.10.2023, godz. 18.00
wystawa: 05–28.10.2023

Galeria Fotografii ZPAF
ul. Św. Marcina 4, Wrocław

Wydarzenie na Facebooku

Na wystawę składają się fotografie z cyklu King oraz cztery prace video zatytułowane: Odbicia, Odbicia II oraz „Czarne” i „Białe”. Współautorami prac „Czarne” oraz „Białe” są artyści pantomimy Anna Nabiałkowska oraz Mariusz Sikorski.
Wystawa odnosi się do fotografii kreacyjnej i jej języka we współczesnym świecie zdominowanym przez fotograficzny obraz. Stawia pytanie o rolę takiej wypowiedzi w czasach, kiedy w przekonaniu wielu ludzi, fotografia jako taka przestała być gwarantem uczciwego przekazu. Fotografia kreacyjna zbliża się do roli innych tradycyjnych sztuk i ich metaforycznego języka.
Fotografie z cyklu King oraz prace video prezentowane na wystawie odnoszą się do relacji człowieka do świata. Chociaż realizacje mają swoje źródło w osobistych doświadczeniach autora, to jednak sens tych wypowiedzi artystycznych ma charakter uniwersalny.

Jan Mikołajek
Urodzony w 1988 roku we Wrocławiu. Studia na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu zakończył obroną dyplomu w 2017 roku. Zajmuje się fotografią kreacyjna, pejzażem, portretem oraz fotografią uliczną. W obszarze jego zainteresowań znajduje się także film i animacja. W swoich pracach często nawiązuje do tego, co wykracza poza naturę czysto materialną – co odnosi się do wartości duchowych, bliższych istocie istnienia. Ważną rolę w tych fotografiach odgrywa światło i ruch. Realizacje te (zarówno prace figuratywne jak i pejzaże) nierzadko inspirowane są malarstwem. Od wielu lat bierze udział w społecznych projektach związanych ze sztuką.

error: