Galeria za SzafąSpis wystawWystawy

Jacek Boczar – Ilustracje bajek niewydanych

By 4 sierpnia 20237 września, 2023No Comments

Zapraszamy na wystawę

Jacek Boczar / Ilustracje bajek niewydanych

wernisaż: 10.08.2023, godz. 18.00
wystawa: 10.08–3.09.2023 / czw-pt: 14.00-18.00 / so: 12.00-16.00

Galeria Fotografii ZPAF
ul. Św. Marcina 4, Wrocław

Kurator wystawy: Andrzej Rutyna

Wydarzenie na Facebooku

Ilustracje bajek niewydanych to seria fotografii bazujących na barwnej wyobraźni autora. Można odbierać je zarówno jako zdjęcia pojedyncze, jak i niekończący się cykl baśniowych opowieści. To zaproszenie do podróży w świecie malarskiej wrażliwości, która na płaszczyźnie fotografii spotyka się z rzeczywistością.
Cykl ten powinien być postrzegany jako zachwyt nad snem, który mógłby zaistnieć i zostać uchwycony przez aparat. Autor gromadzi i przechowuje myśli o obrazach w postaci swoistych scen teatralnych, po czym przekazuje je nam w kadrach wypełnionych tajemniczą, baśniową atmosferą. Każda z prezentowanych opowieści jest osobnym przedsięwzięciem, dającym możliwość oderwania się od rzeczywistości i zanurzenia w świecie fantazji.
Ogromną rolę w prezentowanych historiach odgrywają rekwizyty gromadzone i tworzone na potrzeby kolejnych prac fotograficznych. Do udziału w realizacjach autor często zaprasza przyjaciół. Sam wybiera bohaterów, kreuje sytuacje i znajduje miejsca potrzebne do ich realizacji. W czasie sesji zdjęciowych fotograf wchodzi również w rolę aktora. W tym czasie precyzyjnie ustawiony i uruchamiany za pomocą samowyzwalacza aparat rejestruje uprzednio wymyśloną scenę. Autor przyznaje, że ten sposób działania daje mu dużą wolność w kreowaniu całego zdarzenia.
Prace wchodzące w skład cyklu to przemyślane, uporządkowane i co najważniejsze dokładnie zaplanowane kadry. Składają się one na próbę nawiązania dialogu z dziecięcą wrażliwością widza, pozostawiając miejsce dla jego własnych interpretacji. To cykl do którego warto wracać i niejednokrotnie odnajdować w nim kolejne, wcześniej przeoczone drobiazgi.
Małgorzata Błaszczyk

Jacek Boczar (ur. 1986)
Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach i Akademii Fotografii w Krakowie. Stypendysta Prezydenta Miasta Tychy. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików w Okręgu Dolnośląskim. Członek Tyskiego i Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego.
Od najmłodszych lat prowadził dokumentację imprez masowych dla Miejskiego Centrum Kultury w Tychach. Współpracował z Katowickim Oddziałem Gazety Wyborczej. Jego zdjęcia ukazywały się również w Dzienniku Zachodnim, Górnośląskim Informatorze Kulturalnym, w kalendarzach i programach teatralnych. Pracował jako asystent studia w Akademii Fotografii w Krakowie. Przez cztery lata prowadził własną firmę reklamową. W tym czasie projektował plakaty, okładki płyt i broszury informacyjne. Dokumentował przebieg zabiegów neurochirurgicznych do celów edukacyjnych w Sport-klinice w Żorach i w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu Zdroju. Prowadził warsztaty dla Akademii Slow Managemant w ramach programu Culture Pro w Krakowie, warsztaty fotografii kreacyjnej w czasie Kazimierskiej Wiosny Fotograficznej w Kazimierzu nad Wisłą, oraz warsztaty z kolażu fotograficznego w Visual Arts Gallery w Łodzi. Jest pomysłodawcą i kuratorem Leśnej Galerii Sztuki przy festiwalu Srogie Granie w Mysłowicach.
Jego zdjęcia były nagradzane w wielu ogólnopolskich konkursach fotograficznych (m. in. Grand Prix 23. Biennale Fotografii w Technikach Fotograficznych i Cyfrowym Przetwarzaniu Obrazu REMIS w Ostrowie Wielkopolskim, oraz Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Centralnego Instytutu Ochrony Pracy i Państwowego Instytutu Badawczego O!Znaki Pracy w Warszawie). Pasjonuje go tworzenie zdjęć kreacyjnych wraz z różnymi metodami ich przetwarzania. Realizuje autorskie projekty związane z fotografią portretową i inscenizowaną. Sam przygotowuje rekwizyty, wybiera bohaterów, kreuje sytuacje i znajduje miejsca potrzebne do ich realizacji. Doskonali swój warsztat fotografii analogowej, oraz obróbki odbitek, szczególnie w zakresie stosowania techniki gumy dwuchromianowej i kolażu.
Swoje prace prezentował na wystawach w Polsce (Tychy, Katowice, Kraków, Łódź, Wrocław, Kalisz, Zabrze, Świdnica, Rawicz, Krosno), Niemcy (Düsseldorf), Litwa (Wilno), Czechy (Ostrava), Bułgaria (Sophia), Węgry (Kiskunfélegyháza), Japonia (Kobe).

error: