Galeria za SzafąPublikacjePublikacje Galerii

Halina Krawczyk & Jan Pawelski | Zrodzeni z Czasu i Wyobraźni – broszura

By 23 kwietnia 202323 maja, 2023No Comments

Związek Polskich Artystów Fotografików
Okręg Dolnośląski

Galeria Fotografii ZPAF
Św. Marcina 4, Wrocław

Halina Krawczyk & Jan Pawelski

Zrodzeni z Czasu i Wyobraźni

wystawa: 27.04–21.05.2023
wernisaż: 27 kwietnia, godz. 18.00

Wystawa będzie dostępna od środy do niedzieli w godzinach od 15.00 do 18.00.
Natomiast w dniu 20 maja br. z okazji Nocy Muzeów w godz. 11-23.

Wystawa będzie przedłużona do 04 czerwca (dwa tygodnie), ale dostępna będzie tylko w piątki, soboty, niedziele od godz.15.00 do 18.00.

Fotopenetracje strukturalne. Zrodzeni z Czasu i Wyobraźni

Naszą inspiracją twórczą jest natura i jej struktury. Bardzo szczególnym i niezwykłym tworzywem są kamienie, szczególnie te współistniejące z wodą, tworzące układ zmieniający się w czasie od wielu milionów lat. Kamień PRZEWODNIK wprowadza nas do kamiennego świata, otwiera wrota i zaprasza na ucztę kamiennych emocji. Natura skrzętnie ukrywa swoje tajemnice i wymaga głębszego wniknięcia, poznania, wręcz zaprzyjaźnienia się. W takim stanie fizycznego i duchowego pojednania kamienie dopuściły nas do swojego życia, ukrytego w wirze ich środowiska. Pokazały swoją urodę i niedoskonałość, a nawet destrukcję fizyczną i psychiczną. Cały proces wzajemnego oddawania się sobie „człowiek–kamień” i „kamień–człowiek” jest okruchem chwili, która pojawia się i zazdrosna natura bierze go w swoje posiadanie. Obrazy znikają, zmieniają swoje miejsce istnienia lub przemieniają się w inny stan emocji. Kobieta „królowa”, symbol życia „demiurgini” jest siłą sprawczą, uruchamia różnorodność nastrojów, to twarze z odciśniętym piętnem przeżyć i doświadczeń… Nasz realny świat przenosi do swojego królestwa, tworząc zwierciadlane odbicie. Do pomocy powołany jest Obserwator, którego oko obserwuje i rejestruje życie oraz przemijanie. W procesie odkrywania i procesie poszukiwań jesteśmy w ciągłym ruchu, symbiozie i wzajemnym przenikaniu. Za każdym nowym zanurzeniem się w ten mistyczny świat zastajemy inną różnorodność – tak działa Czas i Wyobraźnia. Zjawisko to wpisuje się w szczególną definicję Entropii Fotopenetracji, która dla tego układu jest nieustannie wzrastająca… Tytuł wystawy Zrodzeni z Czasu i Wyobraźni w pełni oddaje nastrój tego procesu.

Halina Krawczyk i Jan Pawelski – HalkoJan

Fotografią, jako naszą pasją i stylem życia, zajmujemy się od 12 lat. W tym czasie dochodziliśmy do wyboru naszych szczególnych obiektów i kształtowaliśmy nasz styl. Gromadzimy również bibliotekę zdjęć. W ostatnim czasie, będąc już całkiem na „wolności”, po latach pracy zawodowej, zaczęliśmy opracowywać i definiować projekty, tworząc cykle tematyczne. Pracujemy razem i tworzymy parę, którą nazwaliśmy HalkoJan. Inspiruje nas natura, ale szczególnie w swojej tajemniczej głębi. Naszym atelier są przeważnie miejsca mało odwiedzane, trudno dostępne i dzikie.

Halina Krawczyk pracowała w teatrach wrocławskich, w BWA, prowadziła własną agencję artystyczną, zajmowała się upowszechnianiem kultury. Jest zasłużonym działaczem kultury i posiada złotą odznakę „Zasłużony dla Miasta Wrocławia i Województwa”.

Jan Pawelski  pracował jako inżynier w Biurze Projektowym Polar i Whirlpool.

Nasze prace wysyłaliśmy na konkursy IPA – USA, LICC – London, Bielsko Biała – Fotoopen, gdzie uzyskaliśmy wyróżnienia. Tworzymy też plakaty do koncertów Wojciecha Rohatyna Popkiewicza. Jedno z naszych zdjęć Melancholia zostało wykorzystane na okładce książki Krzysztofa R. Garczarka o poecie Januszu Styczniu. Mieliśmy dwie wystawy Piękno i Destrukcja w Klubie Muzyki i Literatury Wrocław oraz w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze.

error: