BroszuryPublikacjePublikacje Galerii

Grupa 999 | SKUPIENIE – katalog

By 6 września 2022No Comments

Galeria Fotografii ZPAF
Św. Marcina 4, Wrocław

Grupa 999 – SKUPIENIE

wystawa: 17.09–9.10.2022 r.
wernisaż: 17.09.2022 r., godz. 17.00

Grupa 999 została założona w 2012 roku przez Jakuba Byrczka i Halinę Morcinek. Nazwa grupy pochodzi od numeru domu w Zawoi położonego przy szlaku „Królowej Beskidów” Babiej Góry, gdzie miały miejsca pierwsze spotkania plenerowe w składzie: Jakub Byrczek, Jaroslav Beneš, Barbara Górniak, Krzysztof Szlapa, Andrzej Jerzy Lech, Krzysztof Pilecki, Halina Morcinek, Tomáš Rasl, Adam Sobota, Marzena Wesołowska i Marek Wesołowski. Grupa łączy dwa środowiska artystyczne z Polski i Czech, jest nieformalną grupą otwartą, do której w kolejnych latach jej działalności dołączyli: Katarzyna Szlapa, Kamil Myszkowski, Ryszard Karczmarski, Eva Kešnerová, Konrad Pollesch, David Stránský, Janusz Wojcieszak i Petr Zinke. W spotkaniach Grupy uczestniczyli również zaproszeni goście: Ewa Andrzejewska, Dariusz Goetze, Tomasz Mielech, Wojciech Miatkowski, Mirosław Miranowicz, Andrzej Sitko, Maria Śliwa i Wojciech Zawadzki. Grupę cechuje pełna swoboda wypowiedzi artystycznej oraz dobór warsztatu pracy twórczej jak fotografia, malarstwo, tai chi, happening, muzyka, sztuka kulinarna i słowo pisane.

W ciągu 10-letniej działalności grupy odbyło się wiele plenerów i spotkań w różnych miejscach Polski, takich jak: Zawoja, Jaworzno, Zachełmie, Rudawy Janowickie, Jura Krakowsko-Częstochowska, Jurgów, Wrocław, Ścięgny, Kowary, Karpacz-Samotnia, Jelenia Góra, Jabłeczna i Czerwionka-Leszczyny oraz w Czechach w Pradze, Skalnym Mieście i Pardubicach.

Skupienie
Pauza, skupienie, sztuka widzenia – obrazy zamiast słów.

Uwagę w sztuce przykuwa porozumiewanie się i przekazywanie komunikatu za pomocą niewerbalnych metod – obrazu, gestu, a nie słowa. Język wizualny – traktować można – jako podstawową, przedwerbalną, formę opisu świata. Wydaje się, że celem takiego potraktowania komunikacji, może stać się analiza i osiągnięcie takiego stanu świadomości, gdzie OBRAZ i GEST, a nie słowo, mogą być podstawowymi i jedynymi kanałami informacji o określonym zakresie znaczeń. „Sztuka ruchu” (Chin.– Tai Ki Kung) – sekwencje ruchu ludzkiego ciała, inaczej wzory, zostały odkryte już w starożytności i używane z pożytkiem dla zdrowia – do czasów współczesnych. W Tai Ki Kung, człowiek traktowany jest całościowo, jako byt fizyczno-duchowy, a wiedza o tych zależnościach była od wieków (i współcześnie) przekazywana metodą komunikatu wizualnego: nauczyciel-uczeń. Artystyczny spektakl ruchu, performans (happening), z udziałem instruktora i uczestników przebiega w naturze, przez podążanie za prowadzącym. Celem „Sztuki ruchu” jest wyjście poza schematy percepcji, narzucane obecnie przez nowoczesne media i techniki obrazowania. Tym samym uwalnia w uczestnikach energię twórczą i pobudza wyobraźnię.

Jakub Byrczek – kurator

Autorzy wystawy

Fotografie: Jaroslav Beneš , Jakub Byrczek, Barbara Górniak, Ryszard Karczmarski, Andrzej Jerzy Lech, Halina Morcinek, Kamil Myszkowski, Krzysztof Pilecki, Konrad Karol Pollesch, Tomáš Rasl, David Stránský,  Krzysztof  Szlapa, Marzena Wesołowska, Marek Wesołowski, Janusz Lech Wojcieszak, Petr Zinke

Malarstwo: Katarzyna Szlapa

error: