AktualnościGaleria za SzafąSpis wystawWystawy

Beata Brząkalik – Twarze znalezione – Galeria Za Szafą

By 20 listopada 201230 kwietnia, 2021No Comments

Związek Polskich Artystów Fotografików, Okręg Dolnośląski

Beata Brząkalik – Twarze znalezione – między światłem i cieniem – Galeria Za Szafą – wystawa

wystawa: 21–24.11.2012 r.

Galeria Za szafą
Wrocław, ul. Św. Marcina 4

„Jest jedna rzecz, którą musi posiadać każda fotografia – ludzki wymiar. Ten rodzaj fotografii to realizm, jednakże realizm to nie wszystko. Musi jeszcze temu towarzyszyć wizja i dopiero połączenie tych dwóch cech tworzy dobre zdjęcie. Trudno jest określić cienką linię, gdzie kończy się materia, a zaczyna umysł”.
[ Robert Frank ]

Głaz napotkany gdzieś na bieszczadzkim szlaku, uśmiechnięty pień drzewa z Cieszyna, korzeń, który wydaje się krzyczeć – istnieją naprawdę. Pozostały tam na długo po zrobieniu zdjęć, żyją własnym życiem poddając się naturze. Mają już dobrze mi znaną, oswojoną twarz. Konfrontując te zdjęcia z naturalnymi modelami, bardziej prawdziwe wydają się te pierwsze, sfotografowane. Inny charakter mają twarze efemeryczne, chmura, która przybrała postać chłopca wydmuchującego dym istniała kilka sekund i po zrobieniu zdjęcia jego powtórzenie stało się niemożliwe, podobnie suchy liść, który wydaje się ziewać – przy kolejnej próbie sfotografowania po kilkunastu godzinach zmienił swą postać w bezkształtną masę, skurczył nie do poznania. Chips paprykowy mógł zostać zjedzony, zaś kasztan zamknął jedno oko i jego ludzkie oblicze nie było już tak oczywiste. Wystarczył deszcz i sfotografowana grudka ziemi ukazująca jajogłową podłużną twarz starszego mężczyzny zmieniła się w zwykłą grudkę ziemi jakich wiele na łące. Natura czy przypadek pozwoliły na stworzenie swoistego panopticum.

Beata Brząkalik, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, specjalność Fotografia w pracowni sztuki mediów pod kierunkiem prof. Czesława Chwiszczuka – dyplom z wyróżnieniem (2012). Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie – dyplom z wyróżnieniem z Malarstwa i Fotografii (2007).

error: