AktualnościPozostałeWystawy

Barbara Górniak – Kościoły Pokoju na Dolnym Śląsku

By 10 kwietnia 201530 sierpnia, 2021No Comments

Barbara Górniak Kościoły Pokoju na Dolnym Śląsku

Dom Edyty Stein
Wrocław, ul. Nowowiejska 38

Wernisaż: 10.04.2015 r., godz. 17.00
Wystawa: 10-24.04.2015 r.

Fotograficzna relacja dolnośląskiej artystki Barbary Górniak posiada wymiar niezależnego dzieła, powstałego na skutek obcowania z wybitnym zabytkiem architektury. (…) Artystce udało się niemal zawrzeć w przedstawionych fotogramach szepty, które niewątpliwie można usłyszeć, pozostając uważnym wobec tutejszego genius loci. Dostrzega w niej fascynujące szczegóły dekoracji — ciągi złoconych opowieści, które na fotografiach składają się w wyrafinowany chór plastycznych form, ukształtowanych dłońmi siedemnastowiecznych śląskich artystów. Fotogramy stanowią formę swego rodzaju ekfrazy poetyckiej — próbującej jeszcze raz opowiedzieć ten zamknięty szachulcowymi ścianami świat, który przed kilkuset laty wykreowała pełna odwagi i woli ludzka wyobraźnia.

Henryk Dumin – fragment tekstu Barbara Górniak i jej fotograficzna notacja z katalogu towarzyszącego wystawie Kościoły Pokoju, Wrocław 2012

Fotografia jest dla mnie próbą uchwycenia energii, którą usiłuję zatrzymywać w obrazie. Jest ciągłym dążeniem, twórczym imperatywem do utrwalania własnych spostrzeżeń.
Barbara Górniak

Barbara Górniak ukończyła studia na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz w Wyższym Studium Fotografii AFA we Wrocławiu. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Zajmuje się fotografią dokumentalną i artystyczną — subiektywną. Inspiracje do powstawania obrazu fotograficznego czerpie z wnikliwej obserwacji codzienności. W centrum zainteresowań dominuje dążenie do zobrazowania przeżyć i doznań. Fotografie jej autorstwa publikowane są w albumach, katalogach i czasopismach.

Ekspozycje wystawy Kościoły Pokoju na Dolnym Śląsku:

2013 – Hannover Congress Centrum, Hanower, Niemcy; Konsulat Generalny RP, Hamburg, Niemcy; Marienkirche Osnabrück, Niemcy; Schloss Bückeburg, Niemcy; Chapelle pour Europe, Bruksela, Belgia
2014 – Centrum Kultury Zamek, Wrocław
2015 – Dom Edyty Stein, Wrocław

error: