BroszuryPublikacjePublikacje Galerii

ANTONI A. GRUNER | PARA SOMNIA – broszura

By 8 lipca 202221 lipca, 2022No Comments

ANTONI A. GRUNER PARA SOMNIA
doświadczanie relacji między obrazem a ciałem
wystawa:8.07–7.08.2022 wernisaż: 8.07.2022, g. 19:00
Galeria Fotografii ZPAF ul. Św. Marcina 4, Wrocław

Wystawa dostępna od wtorku do soboty w godzinach 13.0018.00

czyste wspomnienie nie powinno być utożsamiane z wypływającym z niego obrazem-wspomnieniem, ma się natomiast wobec niego tak, jak »hipnotyzer« stojący za sugerowanymi przez siebie halucynacjami. Czyste wspomnienie jest za każdym razem pokładem bądź continuum, które przechowuje się w czasie. Każdy pokład przeszłości ma swoje rozmieszczenie, swoje sfragmentaryzowanie, swoje błyszczące punkty i zamglenia, a zatem swoją epokę.

Gilles Deleuze, Od wspomnienia do snu. Trzeci komentarz do Bergsona

PARA SOMNIA

doświadczanie relacji między obrazem a ciałem

Chwytając osobiste doświadczenia, sceny inspirowane światem snów i osobistych lęków, autor przedstawia/wizualizuje ciała, w procesie tym fragmentaryzacja je i zarazem scalając. Próbuje ukazać nam ich wnętrza, otwierając je przed naszymi oczami. Analizując i prześlizgując się po powierzchni domaga się znaków. Ciało, zwłaszcza te wizualizowane z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych, wydaje się pozbawione ciężaru i niepodlegające prawom fizyki, co bywa rozumiane jako odcieleśniające,

odbierające materialność. Autor pragnie, aby te doświadczenia widz połączył z odczuciem własnego ciała jako medium-gospodarza, opanowane zarówno przez generowane w nim (odbiorcy) obrazy wewnętrzne (np. sny), jak i percypowane przezeń obrazy zewnętrzne. Zaprasza widza, by dał się ponieść wyobraźni, interpretując każdy obraz, zastanawiając się nad własną wewnętrzną podróżą i wreszcie budując swoją osobistą historię.

Wystawa „Para somnia” traktuje o problemie cielesności w relacji do obrazów fotograficznych jak i tych ruchomych. Tytułowa „Para somnia” zwraca uwagę na procesualność ingerencji obrazu w ciało, wynikającą z samej jego natury. Tę jednak naturę – nieuchwytne ciało obrazu – także poddaje refleksji.

Kurator wystawy: dr hab. Janusz Musiał, prof. Szkoły Filmowej im. K. Kieślowskiego UŚ w Katowicach

Sekretarz: Joanna Kaucz

Konsultacje technologiczne: dr hab. inż Dariusz Wawro, prof. IBWCh

Antoni Antoine Gruner (1968) — reżyser, operator kamery, fotograf. Laureat prestiżowych nagród, m.in. Honorable Mention International Photography Awards (Nowy York 2013, 2014, 2015 oraz w 2016 — IPA Family of Man) oraz Winner of Prix de la Photographie (Paris 2016).

Projekt sfinansowany ze środków Gminy Wrocław www.wroclaw.pl

error: