Urodzony w 1990 roku, fotograf-dokumentalista. Odznaczony przez Ministra Kultury medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Finalista najważniejszych konkursów fotografii prasowej Polski, Litwy i Ukrainy m.in.: Grand Press Photo, BZWBK Press Foto, Life Press Photo oraz The Circle of Life. W 2014 roku odebrał Nagrodę Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej. Współtwórca Kolektywu Fotografów AFTERIMAGE, członek honorowy RSF. Był członkiem Rady Artystycznej Okręgu Śląskiego ZPAF i Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego. Współpracownik Agencji Fotografów FORUM. Biegły sądowy w dziedzinie fotografii przy Sądzie Okręgowym w Tarnowie. Dotychczas jego prace były publikowane na wystawach w Polsce, Macedonii, Serbii, Słowenii, Turcji, Chorwacji, Litwie, Rosji, Ukrainie, Czarnogórze, Argentynie, Japonii, Francji, Hiszpanii, Egipcie, Czechach i USA. Zainteresowany człowiekiem w ujęciu dokumentalnym i reportażowym – w swojej pracy skupia się na fotografii humanistycznej i społecznej. Absolwent etnologii, socjologii oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Trzykrotny stypendysta MNiSW. Zdobywca „Studenckiego Nobla” w kategorii nauki humanistyczne. Autor publikacji naukowych poświęconych fotografii. W 2015 roku ukazała się książka jego autorstwa pt. Język komunikowania wizualnego – semantyka, syntaktyka i pragmatyka fotografii. Były wykładowca WSIiZ w Rzeszowie i Uniwersytetu Wrocławskiego. Wielokrotnie prowadził wykłady i warsztaty z reportażu, dokumentu, fotoedycji, historii fotografii oraz portretu prasowego (m.in. ze środków Ministerstwa Kultury oraz Ministerstwa Pracy).

Nr legitymacji: 1055
tel. 608684350
ochnio.jakub@gmail.com

The Independence Day, Warszawa

Marsz Niepodległości organizowany jest co roku 11 listopada w Warszawie, skupia liczne organizacje prawej strony sceny politycznej: Ruch Narodowy, Obóz Narodowo-Radykalny, Młodzież Wszechpolską, Narodowe Odrodzenie Polski etc. Od 2011 roku, kiedy doszło do spalenia dwóch samochodów telewizji TVN, zdemolowania kilkunastu pojazdów, wielu przystanków oraz komisariatu na trasie przemarszu, wydarzenie to jest kojarzone przede wszystkim z towarzyszącymi mu zamieszkami. Obecnie corocznie w stolicy organizowanych jest kilka podobnych demonstracji, Marsz Niepodległości pozostaje jednak największą z nich. Fotoreportaż jest zapisem wydarzeń mających miejsce w latach 2011-2016.

(Ab)normal reality, Ukraina

Wojna na wschodzie Ukrainy obejmująca obwody Doniecki i Ługański jest prawdopodobnie ostatnim konwencjonalnym konfliktem zbrojnym starego kontynentu. Miesiące walk o strategiczne punkty przerodziły się z czasem w wojnę pozycyjną. W obliczu przedłużających się starć żołnierze obu stron próbują wytworzyć wokół siebie pozory normalnego życia.

Awaryjniak,  Jarosław

Awaryjniak to zespół bloków socjalnych w Jarosławiu. Trafiają tu przesiedleńcy oczekujący na mieszkania lub rodziny, których nie stać na inne lokum. Obok patologicznych mieszkają tam rodziny zwyczajne lub próbujące wytworzyć atmosferę normalności. To miejsce w ścisłym centrum miasta, mimo to, nawet najbliżsi sąsiedzi spoza dokumentowanego obszaru nie wiedzą jak wygląda życie w Awaryjniaku.