wernisaż: 27.05.2022, godz. 17.00
wystawa: 27.05-30.06.2022
Browar B Centrum Kultury we Włocławku
Galeria Fotografii Migawka ul. S. Bechiego 4, Włocławek
Inspiracje Japońskie. Natura i Cywilizacja.
Przyroda japońska była dla mnie inspiracją do utworzenia sekwencji fotografii pokazujących jej piękno, a także korelację w stosunku do rozwiniętej cywilizacji jaką mogłem obserwować podczas moich wyjazdów do Japonii. Nie sposób było zauważyć troskę i zaangażowanie Japończyków w kultywowanie ich tradycji przy jednoczesnym poświęceniu w rozwój cywilizacji. Ich dbałość o przetrwanie wartości historycznych jest nie wątpliwym wzorem do naśladowania. Bezsprzecznym jest też to, że wysoce rozwinięta cywilizacja nie musi zniszczyć wartości naturalnych, a wręcz przeciwnie, może z nimi współżyć i uzupełniać się nawzajem. Wystawa jest efektem moich podróży do Japonii w latach 2013–2015, gdzie w sumie spędziłem sześć miesięcy. Pomysłem na nadawanie tytułów prac były Japońskie imiona, które odzwierciedlają piękno natury i są utożsamieniem piękna z jakim obcowałem podczas mojego pobytu w Kraju Kwitnącej Wiśni.
Marek Bułaj, urodzony w 1954 roku w Wołowie. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Zajmuje się fotografią do kumentalną, portretową, subiektywną. W roku 1982 wyjechał do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, gdzie przebywał 34 lata. W 1984 roku rozpoczął studia fotograficzne na Wydziale Fotografii w Mercer County Community College, Trenton, New Jersey. W roku 1986 studiował w International Center Of Photography, New York City oraz Tish School of The Arts, New York University. W Nowym Yorku pracował z tak znanymi foto grafami jak William Helburn czy Larry Giasi. Współpracował także z licznymi galeriami sztuki: Pierpont Morgan Library w Nowym Yorku, Angel Orensanz Foundation w Nowym Yorku czy Trenton State Museum.
W latach 1988–1990 zajmował się fotografowaniem dzieł sztuki do katalogu „Opus Sacrum” do wystawy zbiorów Barbary Piaseckiej Johnson, prezentowanej na Zamku Królewskim w Warszawie. Od 1992 roku silnie związany był z biurem architektonicznym znanego architekta Michaela Gravesa w Princeton, New Jersey, gdzie przez ponad 20 lat zajmował się katalogowaniem i dokumentowaniem projektowanych przedmiotów i budynków architektonicznych.
Swoje prace wystawiał na wielu wystawach w Stanach Zjednoczonych: Kern Gallery, Penn State University, PA (1985), Library Gallery, Mercer County Community College, Trenton, New Jersey (1985), Skulski Gallery, Clark, NJ (1992), Trenton State College Gallery, Trenton, NJ (1986), Boruch College, New York City (1987), Gordon Stre et Gallery, Lawrenceville, NJ (2001).
Jego fotografie były publikowane w albumach, katalogach, czasopismach oraz na stronach internetowych. Prace znajdują się w State Gallery, Trenton NJ, Library Gallery, Mercer County Community College, Trenton, NJ, oraz w zbiorach prywatnych.
W styczniu 2021 roku przedstawia swoje prace fotograficzne „Inspiracje Japońskie. Natura i Cywilizacja” w Galerii Za Szafa, ZPAF we Wrocławiu. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.
Obecnie pracuje w swoim studio oraz prowadzi zajęcia fotograficzne dla seniorów we Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego.