0-bez kategoriiAktualnościPozostałe

MACIEJ HNATIUK [*] 1962-2024

By 28 października 202424 listopada, 2024No Comments

Maciej Hnatiuk


23 października 2024 r. zmarł Maciej Hnatiuk, znany wałbrzyski fotograf. Ceremonia pogrzebowa  odbędzie się 29 października (wtorek) o godz. 12.00 na cmentarzu komunalnym przy ul. B. Prusa w Szczawnie Zdroju.

Jego fotografie to czyste piękno skondensowane do granic najwyższego napięcia.
Fotografował Karkonosze, które w jego fotografii są miejscami jak z baśni, tajemnicze, magiczne, pełne trudnej do sprecyzowania aury. Cieszył się z naszej wystawy „Fotografia Karkonoszy 1945-2021”. Pokazaliśmy wtedy kilka jego bardzo uduchowionych pejzaży karkonoskich. Katalog jest jeszcze w naszym BWA.
Nikt tak jak on nie fotografował aktów. Subtelnie, pięknie. Wystawa „Same w sobie” pokazana w Galerii „Korytarz” była odkryciem, że można aż tak…
Jego portrety Ewy Andrzejewskiej i Wojciecha Zawadzkiego należą do najbardziej zagadkowych i niezwykłych… Sam był cudownym modelem Zakładu Portretowego im. Witkacego u Ewy Andrzejewskiej, gdzie potrafił stać się samym Witkacym. Pozował do fotografii Piotra Komorowskiego…też niezwykle.
Wszystko co robił w fotografii miało swój wymiar – czegoś bardzo ważnego.
Maciej Hnatiuk  to fotograf wybitny. Znawca fotografii, rzemiosła fotograficznego bardzo szeroko pojętego. Zatrudniany przez wiele muzeów do najtrudniejszych zadań specjalnych, którymi w dziedzinie reprodukcji jest zawsze fotografia szkła. Robił najlepsze dokumentacje wystaw sztuki. Janusz Nowacki nazwał go pięknie „dyskretną konstrukcją nośną” środowiska jeleniogórskiego, ponieważ pomagał w sprawach technicznych a czasem kopiował fotografie na wystawy. A jego kopie były rzeczywiście niezrównane.

Maciej Hnatiuk urodził się w 1962 r. w Wałbrzychu. Tam mieszkał i pracował. W latach 1987-1990 jako kierownik Pracowni Fotografii, Filmu i Video oraz Wałbrzyskiej Galerii Fotografii przy WCKiSz ,,Zamek Książ” w Wałbrzychu. W 1993 był fotografem Muzeum Okręgowego w Wałbrzychu. Od 1991 r. prowadził własne Studio Fotografii. W 2003 r. stworzył Dom Fotografii ,,Pakt” w Szczawnie Zdroju, był też twórcą i prezesem Fundacji Punkt F. Były członek Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 80. zaczął pojawiać się jako jeden z instruktorów fotografii na Wszechnicach Fotograficznych w Jeleniej Górze i okolicach. Poznanie Wojciecha Zawadzkiego, Ewy Andrzejewskiej i środowiska skupionego wokół Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze było dla niego niezwykle ważne. Od tego momentu towarzyszył w wydarzeniach środowiska jeleniogórskiego do końca życia Wojciecha Zawadzkiego i Ewy Andrzejewskiej. Był wykładowcą Wyższego Studium Fotografii w Jeleniej Górze.  Autor wystaw indywidualnych, m. in. ,,Same w sobie”, Galeria ,,Korytarz” Jelenia Góra (1998), Fotografie, Galeria ,,Pusta” Katowice (2000), Ciało – Dekada Fotografii, Kraków, Muzeum w Wałbrzychu. Uczestnik wielu zbiorowych wystaw poplenerowych w ramach Biennale Fotografii Górskiej oraz m. in. Wystaw III, IV i V edycji  fotografii stykowej ,,Kontakty” pokazywanych w różnych galeriach polskich, m.in. w Galerii ,,Pusta” w Katowicach, w BWA  w Jeleniej Górze.  Członek Jury Konkursowego II Biennale Fotografii Krajoznawczej w Wałbrzychu, w 2017 roku.  Zdobywca licznych nagród, w tym nagrody specjalnej za tematykę karkonoską na XI Biennale Fotografii Górskiej.  Jego fotografie z Karkonoszy znajdują się w zbiorach Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze,  Jeleniogórskiego Centrum Kultury w Jeleniej Górze.
(Tekst: JM)

 

Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia.
Zarząd oraz członkowie Okręgu Dolnośląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików.

error: