AktualnościGaleria za SzafąSpis wystawWystawy

Katarzyna Laskus – Modele do Aktu

By 28 października 20204 stycznia, 2021No Comments

Zapraszamy na wystawę

Katarzyna Laskus – Modele do Aktu

wystawa: 5–29.11.2020 r.

Galeria Za Szafą 
Wrocław, ul. Św. Marcina 4

Założeniem zestawu było przekazanie portretu zwykłych ludzi, który przez specyfikę pracy zostali uprzedmiotowieni. Jest to grupa modeli pracujących na krakowskim ASP. Osoby te pozowały na różnych zajęciach – na zajęciach z rysunku, malarstwa, rzeźby. Na pierwszy rzut oka praca taka może wyglądać jak bardzo łatwy zarobek, ale niestety tak nie jest. Pojawiają się liczne niedogodności takie jak np.: ból, zimno, zmęczenie, rozdrażnienie. Zajęcia zaczynają się rano bądź wieczorem, w zależności od planu grupy, odbywają się w blokach 4-5 razy 45 minut. Komfort pracy uzależniony jest od pozy wkomponowanej w całe przedstawienie. Należy zauważyć, że asystenci zajmujący się ustawianiem sceny wykazywali się wielką fantazją. Modele często są ustawiani w pozycjach stojących w kontrapostach, siedzących w pochyłach, zdarzyło się też, że model był podwieszany na sznurach lub dekoracjach drewnianych typu krzyże, drabiny itd. Wspominam o tym jako ciekawostce, zdecydowanie należy pamiętać, że jeżeli mamy tak zaaranżowaną scenę, to jest to oczywiście za zgodą modela. Zasada jest taka – zgadzasz się to pamiętaj o konsekwencjach. Nawet spokojnie wyglądająca poza, kobiety leżącej w bogato usłanym poduchami łożu po kilku blokach okazuje się okrutną fizyczną torturą. Dodatkowym elementem, który zmusił mnie do wykonania tego zestawu było traktowanie modeli przez profesorów, asystentów i studentów. Wydawałoby się, że na Akademii Sztuk Pięknych spotykamy zawsze ludzi najwyższej kultury, niestety jak to w życiu się zdarza, ludzie jak ludzie, są bardziej lub mniej wrażliwi.

Jest to zestaw bardzo osobisty. Pracowałam jako modelka do aktu na wspomnianej Akademii Sztuk Pięknych przez dłuższy czas. Jako osobie o wielkiej wrażliwości zajęcie to sprawiało mi duży problem. Należy zaznaczyć, że były to dobre, legalne pieniądze, a ja musiałam sobie radzić i skorzystałam z takiej możliwości zarabiania. W pewnym momencie zdarzyło się tak, że w krakowskim ASP byłam modelką do aktu, a na poznańskim ASP pełnoprawną studentką Katedry Multimediów. Studenci w Krakowie nie raz mi dawali do zrozumienia, że jestem na sali tylko po to, by im służyć i bez względu na wszystko, mam się dostosować do ich potrzeb takich jak: otwarte okna, drzwi, długość trwania sesji, oświetlenie czy perspektywa patrzenia na modela. Trwało to do momentu kiedy przeniosłam się na studia z poznańskiego ASP do krakowskiego i ci sami studenci, którzy zachowywali się w stosunku do mnie nie zbyt dobrze, musieli mnie zaakceptować jako koleżankę z ławki, bo dołączyłam do nich na zajęcia. Cały wysiłek był jak najbardziej warty zobaczenia ich min i konsternacji. Najbardziej w perspektywie czasu rozbawiło mnie takie zdarzenie w prywatnej szkole, w której uczyłam fotografii. Zanim zaczęłam uczyć w tej szkole, przychodziłam od czasu do czasu pozować do aktu. Później okazało się, że moi uczniowie byli tymi samymi, którym pozowałam do aktu na zajęciach z rysunku. (…)

Fotografie zostały wykonane na papierze fotograficznym formatu 13×18 cm, przy użyciu aparatu wielkoformatowego Globika. Jakość tego zestawu uzależniona jest właśnie od użytego materiału światłoczułego, czyli papieru, który ma bardzo niską czułość a co za tym idzie wymaga specyficznego oświetlenia. Przy realizacji tego zestawu użyłam 2-3 lamp z bardzo mocnym światłem ciągłym oraz jedną lampą błyskową, którą wyzwalałam co kilkanaście sekund. Pracując z jednym modelem wykonywałam nie więcej niż 25 ujęć. Negatywy na papierze fotograficznym obrabiałam w kąpieli pozytywowej, po wysuszeniu kopiowałam stykowo uzyskując właściwy obraz, lekko zubożony w światłach i cieniach oraz dzięki grubości papieru trochę rozostrzony.
Katarzyna Laskus

Katarzyna Laskus, urodzona w 1980 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w pracowni prof. Piotra Wołyńskiego (praca dyplomowa Autofototerapia, 2005). Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Agaty Pankiewicz (praca dyplomowa Modele do Aktu, 2007). Zajmuje się fotografią autobiograficzną i prowadzi działalność edukacyjną w zakresie tradycyjnego i cyfrowego obrazu fotograficznego. Brała udział w wystawach w kraju i za granicą. Od 2015 roku uczestniczy w spotkaniach Autorskiego Laboratorium Fotograficznego we Wrocławiu. W 2016 roku została przyjęta do Związku Polskich Artystów Fotografików.

error: