Behind The Wardrobe GalleryExhibitionsExhibitions

Zenon Harasym – RE-VISION. Pejzaże i obiekty sygnowane

By 7 November 2019November 8th, 2020No Comments

Zapraszamy na wystawę

ZENON HARASYM – RE-VISION
Pejzaże i obiekty sygnowane

wernisaż: 7.11.2019 r., godz. 18.00
wystawa: 7.11–1.12.2019 r.

Galeria Za Szafą
Wrocław, ul. Św. Marcina 4

Nie jest łatwiej posiąść sztukę widzenia natury
niż sztukę odczytywania egipskich hieroglifów.
John Constable

Charakterystyczną cechą doznań otaczającego nas świata jest przemienność spojrzeń i odczuć związanych z percepcją wciąż zmieniających się widoków wynikłych ze zmiany naszego miejsca w przestrzeni i czasie. Percepcji tej towarzyszy świadomość rozciągania się krajobrazu poza linię widzialnego horyzontu, doznanie potęgi żywiołu i nieograniczoności natury oraz fascynacja miejscem i obiektem. Człowiek wpleciony w świat natury odczuwa swoje ograniczenie i pokorę wobec jej ogromu, odsłania mu się błahość codziennych spraw, często zbytnio go absorbujących.

Wystawa Re-Vision. Pejzaże i obiekty sygnowane nawiązuje do przyjętej przeze mnie w końcu lat 70. XX wieku postawy twórczej koncentrującej się na takiej interpretacji otaczającego świata, w której przemiennie występują elementy kontemplacji, autorefleksji i stawiania pytań o środowisko, jako miejsca naszej egzystencji. Celowi temu służy wprowadzenie do fotografowanego krajobrazu lub obiektu autorskiego znaku, którym jest gest lub dodatkowy element w obrazie. Postawa taka w pewnym stopniu odrzuca wizualność fotografii na rzecz przekazu określonej idei.
Zenon Harasym

Zenon Harasym, członek Związku Polskich Artystów Fotografików od 1978 roku. Współzałożyciel grup artystycznych: „sześć” (1961–1962), „Odra-65” (1965). Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Sportu w Warszawie, Liptowskiego Muzeum w Ružomberoku ( Słowacja), Zeiler Photo und Film Museum w Zeil a/M (Niemcy). Biografię opublikowano w Encyklopédie Internationale des Photographes de 1839 à nos jours CD-ROM. Ed. Ides Et Calendes, Neuchâtel (Szwajcaria),1997; Antologii Fotografii Polskiej 18391989 — Lucrum, Bielsko-Biała, 1999; Słowniku Biograficznym Fotografów Polskich 18462006, Warszawa 2008 oraz  https://pl.wikipedia.org/wiki/Zenon_Harasym. Jest autorem i współautorem książek z historii fotografii i poradników dla kolekcjonerów starych fotografii.

error: