Behind The Wardrobe GalleryExhibitionsExhibitions

Przemek Piwowar — Chasydzi

By 4 October 2017November 8th, 2020No Comments

Zapraszamy na wystawę

Przemek Piwowar Chasydzi

wernisaż: 13.10.2017 r., godz. 18.00
wystawa: 4–31.10.2017 r.

Galeria Za szafą
Wrocław, ul. Św. Marcina 4

Wystawa towarzysząca jubileuszowi 70-lecia ZPAF

Chasydzi — od słowa chasidim, czyli pobożni, bogobojni, czyści, uczniowie cadyków. Chasydyzm to ruch religijny o charakterze mistycznym. Dzieli się na trzy odłamy: antyczny, niemiecki, polski. Najbardziej znany jest chasydyzm polski, bo rozwija się do dzisiaj. Powstał na przełomie XVII i XVIII wieku na Podolu, wschodniej Rzeczypospolitej (Galicja, Bukowina). Wśród ludności żydowskiej, ze względu na trudne warunki wojenne i nędzę, wzrosło zainteresowanie mistyką oraz nauką kabały. Chasydzi czczą Boga poprzez taniec, śpiew oraz modlitwę, prowadzącą do stanu radosnego uniesienia. W czasie I wojny światowej wielu chasydów wyemigrowało do USA. Na terenach II RP chasydyzm funkcjonował tylko do czasów II wojny światowej. W efekcie holokaustu zniknął z terenów Europy środkowo-wschodniej. Po II wojnie światowej rozwijał się w USA i w Izraelu, stając się symbolem skrajnej ortodoksji. Ważną postacią wśród chasydów jest cadyk. Słowo cadyk — znaczy sprawiedliwy. Pierwszym cadykiem był Israel Baal Szem Tow z Podola (1700–1760). Wśród cadyków ważną rolę odegrał Elimelech z Leżajska (1717–1787). Cadykiem z Lelowa był Dawid Biderman.

Moja wystawa Chasydzi to krótka opowieść o przyjazdach chasydów do Lelowa i Leżajska. Co roku chasydzi odwiedzają groby swoich cadyków — w Lelowie grób cadyka Dawida Bidermana, a w Leżajsku cadyka Elimelecha Weissbluma. W rocznicę śmierci cadyka Elimelecha spotyka się w Leżajsku cały chasydzki świat. Przyjeżdżają między innymi ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Izraela, Austrii, Czech, Argentyny, Hiszpanii, Włoch, Ukrainy i Niemiec. Nagle podkarpackie miasto zamienia się w sztetl. W mroku powraca nieznana naszemu pokoleniu atmosfera i klimat żydowskiej osady, jakby czas cofnął się do okresu przed holokaustem. Elimelech Weissblum urodził się prawie 300 lat temu. Był jednym z twórców chasydyzmu, który głosił ideę prostoty i radości ze świata, braterstwa i miłości ludzi, którym przyszło żyć w czasach bezustannych zatargów kozackich na terenach dawnej Rzeczypospolitej. Zdjęcia powstały w latach 2015–2017. Do projektu Chasydzi wykonałem już około 10 tysięcy ujęć. Projekt nie został jeszcze zakończony. Ciąg dalszy nastąpi…

Przemysław Piwowar – rocznik 1957. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej z roku 1983. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Brał udział w kilkunastu wystawach fotograficznych. Jest laureatem kilku konkursów fotograficznych. Najnowszym sukcesem jest zdobycie II miejsca na 2nd Wojnicz International Salon of Photography 2016 w kategorii portret (zdjęcie chasyda). Członek Związku Polskich Fotografów Przyrody, a od grudnia 2016 należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Fotografuje między innymi architekturę, krajobraz, naturę, lecz najwięcej miejsca w jego fotografiach zajmuje CZŁOWIEK. Swoje prace wystawia jako Przemek Piwowar.

www.przemekpiwowar.com­

error: