Behind The Wardrobe GalleryExhibitionsExhibitions

Patrycja Basińska – BLANK MAPS WITH INSTRUCTIONS

By 3 September 2020November 8th, 2020No Comments

Zapraszamy na wystawę

Patrycja Basińska – BLANK MAPS WITH INSTRUCTIONS

wystawa: 3–27.09.2020 r.

Galeria Za Szafą
Wrocław, ul. Św. Marcina 4

W katedrze, w angielskim mieście Hereford, przechowywana jest Mappa Mundi – płótno świata. Wykonana około roku 1290 jest jedną z najstarszych map; ukazuje świat jako okrąg z Jerozolimą w centrum, podzielony na trzy części reprezentujące ówcześnie znane kontynenty. Lecz oprócz wielu detali geograficznych, takich jak chociażby średniowieczne Hereford, Mappa Mundi przedstawia również detale mitologiczne, jak jednorożce, lub religijne, jak Eden umieszczony u góry mapy. Co więcej, ta wielowarstwowość wizji świata dotyczy nie tylko przestrzeni, ale i czasu, bo obok elementów ze starożytnych legend umieszczono artystyczną wizję nieuniknionej destrukcji i sądu ostatecznego. Mappa Mundi umożliwia więc współczesnemu odbiorcy niezwykłe wejrzenie w średniowieczny świat z perspektywy artysty, dla którego zarówno fakty geograficzne, mity jak i biblijne przypowieści przenikają się nawzajem, są ponadczasowe i wspólnie stanowią o tym jaki świat jest.

W ciągu ostatnich dziesięcioleci wiele nowych, rewolucyjnych teorii zmieniło mapę współczesnej rzeczywistości w tym także ludzkiej natury. Powołując się na Stanislava Grofa, współzałożyciela psychologii transpersonalnej, należą do nich m.in.: teoria holo-movement Davida Bohma, holograficzna teoria umysłu Karla Pribrama, czy teoria pola morfogenetycznego Ruperta Sheldrake; lecz przede wszystkim są to międzydyscyplinarne obserwacje Ervina Laszlo i teoria pola Akaszy. Zacierają one bowiem granicę zarówno pomiędzy współczesną nauką i badaniami nad umysłem, jak i wieloma duchowymi tradycjami ludzkości. Jeżeli zatem, przywołując Jacoba Bronowskiego, człowiek nie jest figurą na tle krajobrazu, a tym który go kształtuje, to jak powinna wyglądać dzisiejsza Mappa Mundi?

Cykl fotografii Blank maps with instructions to próba zbudowania osobistej metafory nawiązującej do poruszonych wyżej kwestii, zawierającej się w perspektywie własnych sposobów rozpoznawania świata, które z pozoru są trywialnością, w istocie zaś stanowią podstawę do wielowymiarowego, osobistego modelowania postrzeganej rzeczywistości.
Patrycja Basińska, Wrocław 2019

Patrycja Basińska, rocznik 1979. Absolwentka Wyższego Studium Fotografii AFA we Wrocławiu; praca dyplomowa Ogród Botaniczny pod kierunkiem Piotra Komorowskiego (2002). Studia magisterskie ukończyła na Wydziale Sztuk Współczesnych Central Saint Martins w Londynie; praca dyplomowa Nothing Special i New Visibilities pod kierunkiem Christophera Kul-Wanta i Douglasa Allsopa (2010). Zajmuje się fotografią kreacyjną. Swoje prace prezentowała na wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce, Czechach i Wielkiej Brytanii.

www.patrycjabasinska.com

error: