Exhibitions

Metafory realności 2014 – Muzeum Regionalne w Ostrzeszowie – wernisaż

By 9 March 2015November 8th, 2020No Comments

Metafory realności 2014 – wystawa fotografii Okręgu Dolnośląskiego ZPAF – wernisaż

wernisaż: 8.03.2015 r., godz. 14.00
wystawa: 8.03-19.04.2015 r.

Muzeum Regionalne w Ostrzeszowie
Ostrzeszów, Rynek 19

Artyści:
Ewa Andrzejewska, Jan Bortkiewicz, Jacek Braun, Czesław Chwiszczuk, Zdzisław Dados, Sławoj Dubiel, Andrzej Dudek-Dürer, Alek Figura, Tomasz Fronckiewicz, Barbara Górniak, Waldemar Grzelak, Zenon Harasym, Roman Hlawacz, Janina Hobgarska, Zdzisław Holuka, Daria Ilow, Paweł Janczaruk, Piotr Komorowski, Ryszard Kopczyński, Krzysztof Kowalski, Krzysztof Kuczyński, Stanisław Kulawiak, Jacek Lalak, Magdalena Lasota, Adam Lesisz, Jarosław Majcher, Ewa Martyniszyn, Marek Maruszak, Janusz Moniatowicz, Janusz Musiał, Piotr Maciej Nowak, Wacław Ropiecki, Andrzej Rutyna, Krzysztof Saj, Alina Ścibor, Dorota Sitnik, Maciej Stawiński, Joanna Stoga, Rafał Warzecha, Jerzy Wiklendt, Iwona Wojtycza-Fronckiewicz, Wojciech Zawadzki, Waldemar Zieliński

Kurator: Stanisław Kulawiak

43 autorów zrzeszonych w Związku Polskich Artystów Fotografików Okręgu Dolnośląskiego wystawia aktualnie swoje prace w ostrzeszowskim Muzeum Regionalnym. Ta niezwykle różnorodna i interesująca ekspozycja nosi tytuł „Metafory realności 2014”. To, że wystawa zawitała do Ostrzeszowa jest przede wszystkim zasługą Stanisława Kulawiaka, od niedawna wiceprezesa ds. artystycznych ZPAF Okręgu Dolnośląskiego.
– Przez ostatnie 30 lat wielokrotnie wystawiałem we Wrocławiu. Jestem związany  tamtym środowiskiem, a dwa lata temu formalnie przeniosłem się tam z mojego macierzystego okręgu krakowskiego. Jednak do Krakowa jest o wiele trudniej dojechać niż do Wrocławia. Kiedy trafiłem w ręce dolnośląskich kolegów, ci powiedzieli od razu „sorry, przez 30 lat nic nie robiłeś w Krakowie, wobec tego do roboty, trzeba w naszym okręgu zrobić parę wystaw”. Kulawiak postanowił jak najszybciej spełnić te oczekiwania, a efekty jego starań można od niedzieli podziwiać w salach wystawienniczych ostrzeszowskiego Ratusza. W gronie wybitnych fotografików, których prace zgromadzono na ekspozycji znalazł się m.in. Andrzej Rutyna, prezes ZPAF Okręgu Dolnośląskiego. Jego zdaniem, organizowanie tego rodzaju przedsięwzięć artystycznych w mniejszych ośrodkach miejskich to bardzo cenna inicjatywa.
– Bardzo ucieszyliśmy się z tej możliwości, ponieważ wiadomo, że niektórzy nie dojadą do większych miast, żeby oglądać fotografów z Dolnego Śląska. To jest więc możliwość, aby zobaczyć, co robimy jako twórcy dolnośląscy, jaka jest kondycja naszego związku, ile jest w nim indywidualności i podejść do fotografii. Rzeczywiście, każdy z fotografików prezentuje nieco inną wizję sztuki, stosuje inne techniki, posługuje się innym językiem. Wszystkich łączy jednak wysokich lotów artyzm oraz umiejętność posługiwania się wizualną metaforą. Dodajmy, że wystawie towarzyszy album zawierający informacje na temat twórców oraz zdjęcia, których, ze względu na ograniczenia lokalowe, nie udało się pokazać w ostrzeszowskim muzeum. Zapraszamy do zwiedzania.

Łukasz Śmiatacz

Zdjęcia z wernisażu: Janusz Kania, Grzegorz J. Kosmala

error: