Behind The Wardrobe GalleryExhibitionsExhibitions

Krzysztof Niewiadomski – NYC — zapis wyobrażonego

By 3 October 2019November 8th, 2020No Comments

Zapraszamy na wystawę

Krzysztof Niewiadomski – NYC — zapis wyobrażonego

wernisaż: 3.10.2019, godz. 18.00
wystawa: 3–27.10.2019 r.

Galeria Za Szafą
Wrocław, ul. Św. Marcina 4

NYC — zapis wyobrażonego to fotograficzna podróż do miejsca upragnionego, mitycznego Edenu, ziemi obiecanej, to podróż w głąb własnych marzeń, snu na jawie. Zderzenie zastanego z wyimaginowanym. To odkładanie powidoków zamkniętych w kadrze. Strzępy pamięci wyzwolone za pomocą migawki.
(…)
Pod koniec tamtego roku, tu w Greenwich Village, poznałem fotografa z Twojej starej, szarej i już zużytej Europy. Jego fotografie. Interesujące delikatne prace. Senne obrazy. Zdjęcia Nowego Jorku jaki może się przyśnić. Obrazy, jak on sam o nich mówi, „zapisy wyobrażone”. Piękne, subtelne, może trochę nawet zbyt nieśmiałe. Fotografie jak muszelki znalezione na plaży w Sanary-sur-Mer. Mam ich tak dużo tutaj u mnie na półce. Ciągle bardzo cieszą mnie one i mojego drewnianego, tłustego, uśmiechniętego Buddę, który jest tak blisko nich. Zdjęcia, pamiątki podróżnika. Może bardziej niebanalnego turysty, fotografa. Wspominanie miejsc. Skromnie zdefiniowane fotografie widzianego kiedyś w marzeniach mojego miasta. Już inne Coney Island niż te, które ja sam poznawałem kiedyś. Nieskończony długi Broadway. Ikoniczny Flatiron Building znany z tak wielu przecież fotografii. Puste nabrzeża portowe przy jednej z moich ukochanych rzek. Stare magazyny Greenpointu. Ulice Manhattanu.
(…)
Fotografie z nowego miasta. Bardziej przeżytego niż właśnie widzianego. Zaznaczanie sobą miejsc. Często nieważnych, w pewnym sensie nawet nieistotnych. Ale też i tych symbolicznych widzianych w przewodnikach turystycznych, które ten fotograf chce z wdziękiem i czułością odmitologizować. Delikatnie i subtelnie. W tych zdjęciach czas przestał istnieć. Zawiesił się tajemniczo. Prace te są wynikiem zderzenia indywidualności artysty z tak przecież atrakcyjną nie tylko wizualnie tak zwaną widzianą i doświadczaną „rzeczywistością”. Są dowodem na istnienie innych światów niż ten znany nam „obiektywnie”.

Z listów — dzienników podróżnych Andrzeja Jerzego Lecha, fotografa zamieszkałego w Nowym Jorku, do Roberto Michela, tłumacza zamieszkałego w Paryżu.

Krzysztof Niewiadomski, urodził się w 1965 roku. Absolwent Wyższego Studium Fotografii w Jeleniej Górze, dyplom w Pracowni Wojciecha Zawadzkiego. Wieloletni uczestnik Jeleniogórskiej Wszechnicy Fotograficznej. Pierwszą indywidualną wystawę miał w Galerii „Korytarz” w 2000 roku. Zajmuje się fotografią tradycyjną, czarno-białą. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

error: