Behind The Wardrobe GalleryExhibitionsExhibitions

Irena Polit – ANAMNESIS, 2018–2019

By 5 December 2019November 8th, 2020No Comments

Zapraszamy na wystawę

Irena Polit – ANAMNESIS, 2018–2019

wernisaż: 5.12.2019 r., godz. 18.00
wystawa: 5.12.2019 – 5.01.2020 r.

Galeria Za Szafą 
Wrocław, ul. Św. Marcina 4

ANAMNESIS — sposób poznania danej rzeczy poprzez przypominanie sobie o niej niezależnie od doświadczenia zmysłowego danego człowieka.

Wystawę tworzy seria dyptyków — autoportretów powiązanych z krajobrazem. Autoportrety powstały na bazie performansu dokamerowego, w którym wykonuję gesty przypominające zachowania ludzi podczas niektórych rytuałów. W działaniu tym próbuję odrzucić wszystko co znane; wymaga to skupienia i konieczności wyłączenia zmysłów. To instynktowna próba wejrzenia w siebie, czemu pośrednio służy także notacja fotograficzna. Krajobrazy nawiązują do pewnej formy prymitywnego widzenia. To zwrot w stronę głębi i źródła. Świat zewnętrzny jest zwierciadłem odbijającym wnętrze człowieka. Dlatego połączenie obu wydaje mi się istotne. Wskazuje na związek tego co we mnie z tym co na zewnątrz. Tego jak patrzę w siebie, ale też jak patrzę na świat. Te dwa aspekty stanowią dla mnie nierozłączną całość.
Irena Polit

Irena Polit, ur. w 1978 r., absolwentka Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im E. Gepperta we Wrocławiu oraz Międzynarodowego Forum Fotografii KWADRAT we Wrocławiu. W swojej twórczości posługuje się fotografią, tak dokumentalną jak i modyfikowaną w procesie postprodukcji cyfrowej. Podejmowana problematyka: przemijanie, tożsamość, relacje człowiek — przestrzeń.

error: