Exhibitions

Dualizm fotografii – Muzeum Regionalne w Ostrzeszowie – wernisaż

By 21 March 2016November 8th, 2020No Comments

DUALIZM  FOTOGRAFII – wystawa OD ZPAF

wernisaż: 20.03.2016 r., godz. 15.00
wystawa: 21.03-24.04.2016 r.

Muzeum Regionalne w Ostrzeszowie
Ostrzeszów, Rynek 19

„Świat daje się opisać na tyle sposobów, ile można wyróżnić prób jego opisania„

W niedzielę 20 marca 2016 r.  w Muzeum Regionalnym w Ostrzeszowie w obecności autorów (Alek Figura, Stanisław Kulawiak, Piotr Maciej Nowak, Wacław Ropiecki, Andrzej Rutyna – prezes OD ZPAF) otwarto wystawę Okręgu Dolnośląskiego ZPAF pt. Dualizm fotografii. Wystawa ciekawa, budziła i budzić będzie na pewno duże emocje, o czym mówili między innymi wiceburmistrz – Paweł Uścinowicz i kurator wystawy – Stanisław Kulawiak.

Zapytałem kilku autorów o informacje na temat ich prac:

Alek Figura – praca Umbra. Moje spotkanie moje z fotografią to 1969 rok i od tej pory ze mną był zawsze problem. Ja uważałem, że mnie w ogóle fotografia nie interesuje, dla mnie ona ciekawa jest tylko jako środek wyrazu, a nie jako sama istota fotografii czy jej strona technologiczna. Dla mnie aparat fotograficzny jest tylko narzędziem, środkiem do celu, a nie samym celem. Dlatego zajmowałem się fotografią konceptualną – czyli sztuką pojęciową, która usiłuje nawiązać kontakt z odbiorcą.

Piotr Maciej Nowak – autor prac Pozytyw negatywu i Negatyw pozytywu mówi – moja praca jest fotografią czarno-białą, odwołuję się do tej pierwotnej techniki fotograficznej, gdzie fotografia rodziła się w postaci negatywu dopiero potem dążono do przetworzenia obrazu, do zmiany wartości pierwotnej, żeby  uzyskać pozytyw. Pokazałem tutaj portret kobiety, gdzie pewne fragmenty wydzieliłem, zamieniłem wartości tonalne z negatywu na pozytyw, a pozytyw na negatyw i stąd te tytuły. Unikam realności – posługuję się ortowizją metastanów pararzeczywistości.

Wacław RopieckiMisiek gada do ślimaków, artysta działający w kręgu sztuki współczesnej od lat 1970 opowiada o Porannych Kawach, a praca Misiek gada do ślimaków jest jedną z nich. Moje realizacje nazywam Porannymi Kawami, funkcjonują równolegle w wersji wirtualnej w sieci. Po za tym wystawiane są w galeriach czy muzeach, wtedy przyjmują całkiem inną postać. Tam widać kolejne odsłony. Ta praca, to kompozycja kilkunastu zdjęć, a kiedy się zbliżymy do nich to zobaczymy, że to takie małe fraktale, a za nimi kryją się bardzo dziwne rzeczy. Każda z tych prac jest tylko częściowo dostępna dla odbiorcy. Wewnątrz nich zawarte są różnego rodzaju odpady i półprodukty, bo żeby stworzyć jakąkolwiek rzecz musimy zrobić szkice i zmarnować część materiałów. Te strukturalne śmieci są równie ważne, dzięki nim powstał taki efekt końcowy.

Po wernisażu obejrzeliśmy prezentacje autorskie zdjęć fotografów środowiska kaliskiego. Pokazy zebrały wyrazy uznania profesjonalistów, a widzowie nagrodzili brawami autorów: Jolantę Chowańską, Mariusza Hertmanna, Szakira Jaworskiego, Wojciecha Krenza, Lidię Krzywoźniak, Franciszka Kupczyka, Ryszarda Szymańskiego i grupę Poza Kadrem.

Do 24 kwietnia br. zapraszamy Wszystkich do Muzeum Regionalnego w Ostrzeszowie na interesującą, ciekawie zaaranżowaną i oryginalną wystawę.

Wiesław Kaczmarek

Relacja Łukasza Śmiatacza z wernisażu wystawy Dualizm fotografii w Radio SUD

http://www.radiosud.pl/ostrzeszow-dualizm-wedlug-dolnoslaskich-fotografikow,12929.html

Artyści:
Ewa Andrzejewska, Jan Bortkiewicz, Czesław Chwiszczuk, Zdzisław Dados, Sławoj Dubiel, Andrzej Dudek-Dürer, Alek Figura, Tomasz Fronckiewicz, Barbara Górniak, Waldemar Grzelak, Zenon Harasym, Roman Hlawacz, Daria Ilow, Paweł Janczaruk, Ryszard Kopczyński, Krzysztof Kowalski, Krzysztof Kuczyński, Stanisław Kulawiak, Jacek Lalak, Adam Lesisz, Marek Liksztet, Jarosław Majcher, Ewa Martyniszyn, Marek Maruszak, Janusz Moniatowicz, Janusz Musiał, Piotr Maciej Nowak, Wacław Ropiecki, Andrzej Rutyna, Krzysztof Saj, Alina Ścibor, Maciej Stawiński, Jerzy Wiklendt, Iwona Wojtycza-Fronckiewicz, Wojciech Zawadzki, Waldemar Zieliński

Kurator wystawy: Stanisław Kulawiak

Zdjęcia z wernisażu: Grzegorz J. Kosmala

error: